niedziela, 23 września 2012

Lubitel shanghai i orwoDzisiaj 3 skany powiększeń. Pierwsze dwa zdjęcia wykonałem w parku w Zabrzu, trzecie w osrodku wczasowym Kozubnik-Porąbka.. Aparat lubitel 166 universal z rameczką do formatu 6x4,5. Negatyw shanghai gp3 wołany w rodinalu 1:100 1 godzinę. Papier przeterminowany orwo 13x18 (baryt suszony na szybie na mat).  Na razie nie mam jak skanować klisz szerokich więc z lubitela tylko odbitki.

wtorek, 18 września 2012

Lubitel 166 universal


W zeszłą sobotę wybrałem się na giełdę staroci do Bytomia Zakupiłem tam kolejny "cud" radzieckiej myśli techniki fotograficznej Lubitel-a 166 univeral za całe 50zł. Zdziwiony byłem bo nawet była rameczka do formatu 645. Po powrocie do domu zamówiłem na allegro filmy 120, ale co tu zrobić żeby sprawdzić czy ten wynalazek działa? Włożyłem do niego polypana F. Oto efekty mojej zabawy. Niestety źle zabezpieczyłem otwór do podglądu klatek i większość kadrów ma na środku wielką kropę.Ogólnie sprzęt mi się podoba. Znając siebie zrobię nim kilka rolek i pójdzie dalej w świat.

czwartek, 13 września 2012

Nikiszowiec
W zeszłą niedzielę byłem na krótkiej popołudniowej wycieczce w Katowicach w dzielnicy Nikiszowiec. Jest to kolejne osiedle robotnicze, które zostało zbudowane na przełomie IXX i XX wieku, które mam zamiar opisywać fotograficznie na tym blogu.Miejsce magiczne jak i historie jakie się tam działy i dzieją do dzisiaj.  Walki powstańców śląskich, działania Janowskiej grupy okultystycznej i artystycznej (prymitywiści pod dowództwem Teofila Ociepki). Kręcono tam kilka filmów. Podam tylko takie tytuły jak "Sól ziemi czarnej", "Perła w koronie", "Angelus"(który jest o tej dziwnej i fenomenalnej grupie janowskiej) i "Grzeszny żywot Franciszka Buły". Bardzo wszystkich zapraszam do zwiedzenia tej urokliwej "haharskiej" dzielnicy Katowic. Miałem przy sobie minolte 8000i z resztką rolki ilforda HP5+ po terminie forsowaną na 1600 i do tego zrobiłem rolkę ilforda PAN 400.
Na koniec link do Wikipedii gdzie można więcej poczytać osiedlu. http://pl.wikipedia.org/wiki/Nikiszowiec

poniedziałek, 10 września 2012

Rudera

Zdjęcia zrobiłem w spalonym domu w Zabrzu na ul Grunwaldzkiej. Dom jest o tyle ciekawy że jest połączony z zabudowaniami gospodarczymi. W XXI wieku jest takich ciekawostek coraz mniej, a ten jest w opłakanym stanie i po pożarze. Chyba zamieszkał tam jakiś bezdomny bo po drugiej wizycie widziałem że "wyposażenie" kuchni się zmieniło.

czwartek, 6 września 2012

Poniemieckie elewacje

Takich perełek na Śląsku jest mnóstwo. Tylko trzeba czasem głowę dźwignąć i się rozejrzeć. Ta akurat płaskorzeźba jest na już wspomnianej Zandce.  Jak już wspomniałem na Ządke lubię wracać z aparatem.

środa, 5 września 2012

Luźne kadry
Dziś 2 luźne kadry z mojego miasta. Znowu polypan forsowany na 100 w rodinalu. Co zrobić jak nawet do połowy roli 90m nie dotarłem  Trzeba strzelać foty, ale z głową.

wtorek, 4 września 2012

Stalowy dom

Eksperymentalny dom mieszkalny w całości zbudowany ze stali. mieści się na ulicy cmentarnej w Zabrzu. Więcej informacji w wikipedii 

Negatyw polypan f 50@100 wołany w rodinalu 1:100

niedziela, 2 września 2012

Zandka

Jak obiecałem tak opiszę kolejne osiedle robotnicze w mojej okolicy. Dziś czas na Zandke. Osiedle które powstało na początku XX w  przy Hucie Donnersmarcka późniejszej Hucie Zabrze. Osiedle miało być wizytówką huty więc było zrobione bardzo wystawnie i ciekawie. Do Zandki na pewno wrócę przy okazji cmentarza żydowskiego, który jest bardzo ciekawym elementem tego osiedla. Fotografie wykonałem minoltą 8000i na negatywie polypan f 50@100 wołanym w rodinalu 1:100 65min 22 stopnie. Ostatnie zdjęcie jest z cyfraka.