wtorek, 30 kwietnia 2013

ŁaziskaWidok z Hałdy w Łaziskach Górnych. Są to jedne z pierwszych kadrów które przeskanowałem z tej rolki, pewnie jeszcze będzie coś ciekawszego. Druga rolka z sobotniej wycieczki rowerowej jeszcze nie wywołana, a polowa trzeciej jest jeszcze w aparacie.

niedziela, 28 kwietnia 2013

Śląska wieś


Wczoraj przejechałem dość sporo na rowerku, myślę że coś pomiędzy 90 a 100km. Niestety licznik mi już nie działa 2 lata, a nie zauważyłem żeby był mi do czegoś potrzebny więc jeżdżę bez. Powyższe zdjęcie nie są z wczorajszej wycieczki, a z poprzedniej z 22 kwietnie. Wczoraj wyjechałem z Zabrza i kierowałem się na południe w stronę Halemby, następnie w stronę Mikołowa Mokrego zobaczyć co nowego w ok wapienników. Odkryłem piece do wypalania wapna , które jeszcze nie widziałem, zrobiłem troszkę zdjęć i kierując się na południe pojechałem w strone Łazisk Górnych. Głównym celem w Łaziskach  była hałda, ale zdjęć samej hałdy zbyt wiele nie zrobiłem, za to elektrownia zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Z Łazisk udałem się w stronę Czerwionki-leszczyn zobaczyć z bliska hałdy kopalni Dębieńsko . Niestety teren kopalni zamknięty, a było dość późno na szwendanie się dookoła zakładu w poszukiwaniu miejsca gdzie da się przejść niezauważenie przez ochronę. Dziur w płonie nie brakowało, a można powiedzieć że miejscami niema płotu. Te okolicę do dokładnego spenetrowania zostawiłem sobie na kiedyś indziej, ważne że zrobiłem zwiad. Następnie udałem się w stronę Knurowa. Chciałem sfotografować szczątki po koksowni, z kładki , która według magazyniera u mnie w pracy była. Nie wiem czy była czy nie była, ale ja jej nie znalazłem. Zrobiłem kilka zdjęć z ok dworca pkp w Knurowie. Następnie wróciłem do domu troszkę zmęczony i głodny. Sama trasa nie jest specjalnie imponująca, ale trzeba doliczyć kilometry jeżdżenia wokół zakładów, szukanie miejsc na zrobienie zdjęcia. wspinaczki na hałdy.
Zamieszczone zdjęcia zrobione w powiecie Gliwickim, pierwsze w ok Pilchowic, drugie niedaleko Tworoga Małego.
Orwo np55 w d76 1:0  

wtorek, 23 kwietnia 2013

Wiadukt

Stary wiadukt nad torowiskiem w Zabrzu obok wysypiska śmieci. Łączy Zandke z ul Pawliczka. Podejrzewam że była to droga dla pracowników koksowni na ul Pawliczka. Doszły mnie słuchy że w tym roku zniknie więc wykorzystałem okazje poniedziałkowej wizyty u kolegi w tych okolicach żeby jeszcze zrobić mu kilka zdjęć.
Orwo np55 w d76 1:0

poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Ukryta kapliczka

W lato gdy park Dubiela (obecnie poległych bohaterów) jest porośnięty zieleniną, nie wiem czy ktoś ja odnajdzie. Sam ją odnalazłem przypadkiem idąc się wysikać w krzaczory.
Ilford pan 400 w d76

sobota, 20 kwietnia 2013

Bytom Bobrek


Fotografie z lubitela niestety się nie udały. Jak wcześniej już napisałem sam sobie je zniszczyłem przy wywoływaniu. Na Bobrku zrobiłem półtora rolki starego orwo np55 i z tego materiału jestem bardzej zadowolony. Przynajmniej z tej pierwszej rolki bo druga jeszcze tkwi w aparacie, ale w poniedziałek mam wolne i chyba podjadę do Bytomia ją skończyć. Wczoraj do godziny pierwszej po północy robiłem powiększenia pod powiększalnikiem i widzę że ten materiał ma potencjał mimu ok 30 lat przeterminowania.
Wpadł mi pomysł żeby zrobić cykl fotografii zniszczonych i zaniedbanych miejsc górnego Śląska, które w czasach świeżości tego materiału kwitły. Zobaczymy co z tego będzie, orwo jeszcze mam sporo ok 30 rolek więc jest na czym walczyć.
Minolta 8000i orwo np55 świecone na 50iso i wołane w d76 1:0 13min

poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Bytom Bobrek

Chyba jeszcze kilka razy wrócę w to miejsce. Bobrek jest tak mocnym miejscem że aż strach pomyśleć. Niedziela południe, a usmotrane bajtle lotają z kawałami złomu, jakieś nastolatki pilnują żelastwa pijąc piwo, pełno walących się kamienic. Dzieci bawiące się przy chasioku.
Dziś tylko jedno zdjęcie z lubitela, rolke fuji neopana acrosa sam sobie zepsułem na własne życzenie. Znowu zdrada d76 na rzecz rodinala nie wyszła mi na dobre. film wołałem w rodinalu 1:100 na stojaka przez godzinę i wyraźnie widać na całym filmie że z jednej strony jest mocniej wywołany niż z drugiej. Nic to jest to jeden z powodów dla których na pewno tam wrócę.

czwartek, 11 kwietnia 2013

"Kulisy teatru"

Fot E Hartwig z albumu "kulisy teatru".
Kupiłem ostatnio na allegro za śmieszne pieniądze album jednego z nestorów polskiej fotografii. Dzisiaj rano przed pracą odebrałem przesyłkę na poczcie, W kwadrans dopijania kawy szybko przejrzałem i jestem pod wrażeniem. Skan fotografii który umieszczam jest pierwszym zdjęciem, które w zasadzie zobaczyłem i wywarło na mnie spore wrażenie. Polecam wszystkim troszkę poszukać ciekawych książek na allegro, Ceny są czasem tak śmieszne że zbliżają się do ceny makulatury za tak ciekawe pozycje . Troszkę to przykre że tak tanio się sprzedaje takie książki, ale ja się w sumie cieszę.

niedziela, 7 kwietnia 2013

Pierwszy portret na błonie RTG

Błona rtg agfy, D76 1:4 kilkanaście minut wołania, generalnie to nie patrzyłem na zegarek tylko co jakiś czas kontrolowałem jak to wygląda. Niesamowity komfort daje to że można wołać to przy czerwonym świetle.

RTG cd

W końcu zaczyna mi coś na tym wychodzić. Zaczynam wyciągać wnioski i chyba minął mi pomysł sprzedawania swojego miechowca.  9x12 błona rtg agfy. Tym razem wołałem w wywoływaczu do błon RTG. rodinal to porażka, zadymia podłoże obniża czułość. Spróbuję rozcieńczyć ten wywoływacz żeby pozbyć się tak ostrych kontrastów, ale to już nie dzisiaj.

RTG

Dzisiaj kolejny raz zacząłem eksperymenty z błonami RTG. Zaświetlenie wynika z mojej lampy ciemniowej, plamy na emulsji to nie mam pojęcia z czego się wzięły, ale za chwilę idę się zamknąć do przedpokoju i natnę sobie kilka arkusików 9x12 i zobaczy się co z tego będzie. Wołałem to w rodinalu 1:200 pionowo w miarce kuchennej tak żeby nie podrapać zbytnio emulsji. i widzę że jest to jakaś metoda

poniedziałek, 1 kwietnia 2013

Poniedziałek wielkanocny

Zdjęcie trochę pozorowane. Koszyk był tak zasypany śniegiem że zdjąłem go z tego płotu wytrzepałem śnieg i dopiero zrobiłem zdjęcie, ale faktycznie sobie tam wisiał.