poniedziałek, 31 marca 2014

Czy zaufanie jest ważne?

Stwierdziłem że część zdjęć moich bazgrołów na murach będzie robiona instagramem. Słyszałem opinie że się cofam. Z jednej strony zaczynam robić odbitki w technice szlachetnej gumy dwuchromianowej a z drugiej bawię się popularną aplikacją na telefon. Byle jaka plastyka tych zdjęć akurat mi pasuje do tego tematu.


sobota, 29 marca 2014

Wąskotorówka Bytom

Skan negatywu (zepsutego podczas wywoływania) lubitel universal fuji neopan acros rodinal 1:100 godzinka.

Ruda Śląsk Kopalnia Karol


Ciekaw jestem co było w tym miejscu. Dyrekcja?

wtorek, 25 marca 2014

Akt na gumie

Z niektórymi negatywami po prostu mi nie wychodzi, ale myślę że jest to kwestia doświadczenia. Odbitka jeszcze przed płukaniem w pirosiarczynie sodu w celu odbarwienia zafarbu od dwuchromianu.

środa, 19 marca 2014

FOCH Knurów-gumka

Wczoraj wieczorem zrobiona odbitka. Jedna warstwa gumy 10ml gumy 8ml dwuchromianu potasu pigment czarny sadza winorośli. Straciły się detale w cieniach, ale będę robił mniej kontrastową odbitkę z tego zdjęcia z 2-3 warstw rzadszych. Papier akwarelowy 250g/m po stronie gładkiej klejony żelatyną i garbowany formaliną. Jeszcze czeka mnie długa droga żeby wychodziło to o co mi chodzi. Swoją drogą jeżeli zabłądzi tutaj jakiś gumista to mam pytanie czy ktoś używał jako barwnik do gumy farbek plakatowych.

poniedziałek, 17 marca 2014

Skany nowych gumekSkany trzech odbitek na gumie dwuchromianowej. Pierwsza odbitka2 warstwy gumy na gładkiej stronie papieru akwarelowego. Druga jedna warstwa na stroni fakturowanej, a trzecia 2 warstwy gumy na gładkiej stronie, ale drugą warstwę lekko nie dopasowałem do pierwszej i wyszła prawdziwie piktorialna sceneria.
Chyba zaczyna mi coś wychodzić w tej technice. Oczywiście oglądanie skanów takich odbitek nie ma większego sensu. Takie prace trzeba oglądać na żywo.

niedziela, 16 marca 2014

Nowe gumki

Dzisiejsze odbitki w technice gumy dwuchromianowej. Częściowo jeszcze do skończenia. iem że te zdjęcia już były, ale szlifuje warsztat. Na razie wywnioskowałem że technik gumowa jest bardzo kapryśna.

sobota, 15 marca 2014

Negatywy do gumy na błonie RTG

Dzisiaj naświetlałem pod powiększalnikiem pozytyw na błonie RTG i kopiowałem stykowo do negatywu. Format 18x24 błona RTG Kodaka zielono czuła wołana w W14 Fenal. Papiery pokryte emulsją gumową się już suszą w łazience. Jutro rano naświetlanie i wołanie.
P.S. Negatyw i ten wielki "slajd" są idealnie ostre, ale zdjęcia na bloga robiłem moim telefonem, a przy takim oświetleniu jakie było nie zawsze udaje się zrobić nie poruszone zdjęcie. 

piątek, 14 marca 2014

wtorek, 11 marca 2014

Szyb Żeromski

Wczoraj znikł ostatni szyb KWK Andaluzja w Piekarach. Dowiedziałem się o tym z bloga Tomasza Ryboka. Dzisiaj zdjęcie z stycznia tego roku. Szyb wtedy jeszcze spokojnie sobie stał.

niedziela, 9 marca 2014

Sprzedałem swoje prace

Wracając wczoraj do domu zauważyłem w knajpie u mnie na ulicy sporo znajomych. Wszedłem się przywitać i postanowiłem że napiję się herbaty. W Knajpie był czeska gwiazda muzyki folkowej, ale folk w nie byle jakim wykonaniu. Teksty mocno erotyczne i satyryczne. W piątek był koncert Zavisa w Zabrzu, ale jak już wspomniałem jestem przeziębiony i nie zamierzałem się wybierać. Wracając do sedna sprawy. Ktoś wspomniał że fotografuje i zapytał się czy mam jakieś nowe prace. Akurat miałem swoje 3 nowe odbitki na gumie. Wzbudziły tak wielkie zainteresowanie że zostałem wyproszony o ich sprzedanie.Sprawy się tak potoczyły że w końcu zgodziłem się je oddać za pewną sumę. Zdjęcia podpisałem i opisałem jaką techniką zostały wykonane. Kasę oczywiście wydam na uzupełnienie zapasu materiałów  

Dzisiejsze zdjęcie z Kleofasa, ale w technice już całkiem nowoczesnej telefon+instagram.
Wniosek mój nowy telefon ma w aparacie obiektyw, który ma straszną dystorsje


sobota, 8 marca 2014

Guma cią dalszy

3 warstwy gumy w proporcjach 2 części gumy 1 cześć dwuchromianu potasu, pigment czarny sadza winorośli.. Paper klejony żelatyną i garbowany formaliną. Faktura tego papieru jest zbyt gruba, następne gumy będę robił z gładkiej strony. Suszą się 2 inne gumy. Jutro je pokaże na blogu.

środa, 5 marca 2014

Guma KWK Nowy Wirek

Nie jest to jeszcze najlepsza moja guma, ale jak na razie jedyna w miarę udana. Prawie cały blok akwarelowy zniszczyłem, ale było warto. Trzeba szlifować warsztat bo czuje że to jest to czym się zajmę w najbliższym czasie, Śląska na gumie jeszcze chyba nie było więc wydaje mi się że warto.
Zdjęcie cyfrowe wydrukowane u mojego kolegi Rogala na drukarce atramentowej na folii (oczywiście negatyw). 

Makoszowy ok 2010r

Jedno z moich dawnych zdjęć, z czasów gdy zacząłem interesować się fotografią na innym poziomie niż okolicznościowo-wakacyjna. Jeszcze nie wychodziło mi to specjalnie dobrze, ale sprzęt też był bardzo ubogi, ale go lubiłem. Zdjęcia z starej minolty z1. Całe 3,2mega piksela.